Az infekciós kórképekkel kapcsolatos tudásanyag szinte követhetetlenül bővül, és nem csak bővül, hanem változik. A mikrobiológiai diagnosztika fejlődése új távlatokat nyit, átértékelünk kórképeket és terápiás megközelítéseket, az új antimikróbás gyógyszerek új kezelési lehetőségeket nyújtanak. Ezzel párhuzamosan azonban - jól ismert módon - a mikróbák világa is megmozdult. A környezeti változásokra a mikrobiális világ igen fejlett adaptációs mechanizmusokkal válaszol, melyek közül számunkra a rezisztencia kialakulása a legismertebb, de számos egyéb következménye is van. Az eddigi 60 év tapasztalat azt mutatta, hogy a mikróbák lépést tartanak a medicina fejlődésével, sőt lépés előnyben vannak és arra is rá kellett jönnünk, hogy a mikróbák világának egyensúlya számunkra is nélkülözhetetlen.
A novemberi antibiotikum konferenciák célja mindig az volt, hogy az infekciós kórképek megértésében, diagnosztikájában, kezelésében vagy megelőzésében segítséget nyújtson a gyakorló orvos társadalomnak. Igyekszünk sokszínű és hasznos képet adni a változásokról, lehetőleg olyanokat, amelyek a mindennapi munkában felhasználhatóak. Nagyon remélem, hogy a témák és az előadók névsora vonzóvá teszi az idei, 24. konferenciát is.
Ezt a rövid beköszöntőt most is azzal a kissé módosított gondolattal zárom, amit az utóbbi években írtam: ne fejtsük el, hogy minden antibiotikum alkalmazás beavatkozás a föld élővilágába, melynek hasznát nyilvánvalónak tartjuk, de veszélyeit csak most kezdjük realizálni.
Üdvözlettel,
Dr. Ludwig Endre |