Köszöntő

Kedves Kollégák!

A hagyományos budapesti Fül-Orr- Gégészeti Napokból 2016-2020-ig ötöt tartottunk meg, és ezek során végig vettük a szakma összes fontos témáját. Az utolsó, 2020. február 27-29-án közvetlenül a pandémia hazai megjelenése előtt zajlott le. Nem sejthettük, de ez volt a járvány előtti utolsó személyes részvétellel megrendezett orvosi konferencia az országban. 2021-es VI. konferenciánkat csak hibrid formában tarthattuk meg. A járvány második hulláma miatt bevezetett intézkedések közt első volt az orvosi-egészségügyi konferenciák megtiltása. Nyáron felsóhajtottunk, hiszen kinyithatott az ország. Szeptemberben végre személyes részvétellel tarthattuk meg a járvány miatt kétszer eltolt nagy szakmai kongresszusunkat. Aztán lecsapott a 4. hullám, elsőnek az egészségügyi tanfolyamok és kongresszusok személyes részvételét tiltotta be a kormányzat. 2022-re fordulva jött a vírus Omikron változata, ami elhozta a pandémia 5. hullámát. Mi a szervezők nem tehetünk mást, mint hogy ismét hibrid formában rendezzük meg a továbbképzőt. A TV felvételek most élőben lesznek közvetítve, azaz az előadók és a szekció elnök stúdióban lesznek, onnan mondják el előadásaikat, és vesznek részt a diszkusszióban. A hallgatók online kapcsolódnak be a vitába.

Idén a két fő témánk a COVID, post COVID általános és fül-orr-gégészeti témaköre és az idős kor fül-orr-gégészeti problémái.

A mindennapi életünkben és a gyógyászatban a COVID-19 járványnál aktuálisabb téma nincs, a tavalyi témaköröket ezért kibővítettük. Az öt hullám tapasztalatait a Semmelweis Egyetem és a Szt. István és Szt. László kórház szakértői ismertetik. A járvány kapcsán a szakmánkat érintő diagnosztikai, szűrés technikai kérdések mellett a betegség tüneteit, fokozatait és az egészségügyi személyzet biztonságát is tárgyaljuk. Áttekintjük a pandémia minden sajátosságát, az epidemiológiát, a védekezési stratégiákat, a fertőzési utakat.  Tárgyaljuk a vírus sajátosságait. A betegség lefolyásának különböző stádiumait és az annak megfelelő terápiákat. Meddig és hogyan lehet otthon kezelni, mikor van szükség kórházi kezelésre. Megvizsgáljuk milyen típusú oxigén terápiák vannak, mikor kell a beteget intubálni, és mikor szükséges gépi lélegeztetés. Az intenzív osztályos kezelések stratégiáját is tárgyaljuk. Tárgyaljuk az oltási lehetőségeket, a jelenlegi vakcinák eredményességét, illetve a jövő fejlesztéseit.  

Külön szekcióban tárgyaljuk a különböző szakterületeket (kardiológia, pulmonológia, neurológia, pszichiátria-pszichológia, és a fül-orr-gégészet) érintő postCovid betegségeket, tüneteket. A fül-orr-gégészeknek, mint határterületi kérdés, rendkívül fontos ezek ismerete. A Semmelweis Egyetem vezető professzorai felkérésemre vállalták a post covid témakörök tárgyalását.

Másik témánk az idős kor fül-orr-gégészeti problematikája. Idősödő társadalmunkban a járóbeteg és a kórházi szinten is egyre nagyobb számban találkozunk idős betegekkel, akiknél a korukhoz kapcsolódóan speciális problémák jelentkeznek. Hagyományainkhoz hűen egy-egy témában jártas egyetemi oktatók és kórházi főorvosok a felkért előadók. Tárgyaljuk az idős kori fokozódó hallásromlást, a hallókészülékes és implantációs rehabilitáció lehetőségeit és nehézségeit. A fülzúgás, szédülés és szédelgés, és ezek rehabilitációja fontos témáik. Tárgyaljuk az idős kori hangképzési és nyelés zavarokat, rhinitist, orrcsepegést, a torok irritációt, gombócérzést, köhögést is. Egyre nagyobb számban találkozunk az időskori bőrelváltozásokkal a fej-nyak területén, ezért bemutatjuk mi a teendő, és mikor gondoljunk tumorra.


Szeretettel várjuk önöket!


Dr. Tamás László
egyetemi tanár