A hagyományt folytatva, 2023-ban is február utolsó hétvégéjén rendezzük a Budapesti Fül-orr-gégészeti Továbbképző Konferenciát. Ez a nyolcadik lesz a sorban, sajnos az előző kettőt a COVID 19 járvány miatt online formában tudtuk csak megtartani. Most nagy öröm a számomra, hogy újra személyesen találkozhatunk a pandémia előtt már jól bevált helyszínen, az Aquaworld Resort Budapest Hotelben (1044 Budapest, Íves út 16).
Az idén kiemelt témák: az immunológia, a nehézlégzést okozó betegségek, illetve az időskorú betegek kommunikációs problematikája.
Nem az alap-tudományos kérdéseket akarjuk tárgyalni, hanem magas szinten szeretnénk egy-egy témára gyakorlati szempontból koncentrálni. A témák túlmutatnak a szűken vett fül-orr-gégészeten.
Érdekesek, értékesek lehetnek a fül-orr-gégészeken kívül, a háziorvos, gyermekgyógyász és allergológus kollégáknak is. Társszakmák neves professzor előadói betekintést adnak nekünk az immunológia, területén bekövetkezett, minket érdeklő legújabb fejleményeről. A fül-orrgégészeti előadók listáján a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának oktatói mellett a Szegedi,- a Pécsi,- és a Debreceni Tudományegyetemek klinikáinak oktatói, és a témákban jártas kórházi főorvosok tartják meg az előadásokat. Az előadók a mindennapi élet, a hétköznapi gyakorlat számára használható formában, protokollszerűen tartják meg prezentációjukat.
Az immunológia napjainkban az egyik leggyorsabban változó és fejlődő területe az orvostudománynak. Az autoimmun betegségek és a biológiai terápiák a rhinologiában és a fülészetben is jelentős szerepet játszanak.
Az utóbbi években az új immunterápiás gyógyszerek berobbantak a fülorr-gégészetbe. Egyrészt a recidiváló orr és melléküreg polipokat okozó 2-es típusú gyulladások kezelésében, másrészt a fej-nyaki daganatok terápiájában érünk el kiváló eredményeket a segítségükkel. A rhinológia-allergológia témákat a széles szakmai érdeklődésnek megfelelően tárgyaljuk, így az akut és krónikus rhinosinusitis mellett a posztcovid és egyéb szaglászavarok, garat és gégeödémák, illetve a méh és darázscsípések problematikáit is.
A nehézlégzés sokszor jelentős differenciál diagnosztikai problémát okoz a mindennapi a háziorvosi gyakorlatban, a járóbeteg szakrendelésen és a kórházi ügyeletben is. A gyors felismerés, a helyesen alkalmazott terápia a záloga a beteg gyógyulásának. Az előadásokon azokat az indikációkat is részletezzük, amelyek a helyes diagnosztikai döntéshez vezetnek.
Az időskorúak kommunikációs zavarainál sokszor van fül-orr-gégészeti ok (hallás, vagy hangképzési zavar) a háttérben. A nagyothallás -főleg ahol nem javít a hallókészülék ellátás- hátterében vagy súlyos cochlearis, vagy centrális okok lehetnek. Ezen okok differenciálásával és a terápiás-rehabilitációs lehetőségekkel is foglalkozunk.
Kommunikációs zavarokhoz vezetnek a dysphoniák is, ezek egy részét is megvitatjuk.
Remélem, hogy a szakmai és szellemi táplálék mellett, a kulturális műsor, a kellemes környezet, a modern szálloda és kongresszusi környezet, a világhírű élményfürdő, a finom ételek és italok felejthetetlen élménnyé teszik majd ezt az immár hagyományos rendezvényt az Önök számára!
Tisztelettel hívjuk és várjuk!
Dr. Tamás László
egyetemi tanár
Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika