Köszöntő

Kedves Kollégák!

Nagy örömömre szolgál, hogy újra- immár kilencedik alkalommal – megrendezhetjük a a Budapesti Fül-orr-gégészeti Továbbképző Konferenciát. A helyszín új, a Margit szigeten rendezzük meg az eseményt. 

A korábbiakhoz híven, most is két témát fogunk körbejárni. Az egyik a fül-orr-gégészetben megjelenő innovációk, újdonságok. Újabb vizsgálati lehetőségek, újabb terápiák jelentek meg, melyet ismerni kell azoknak is, akik nem kezelnek ilyen betegeket. Újabb terápiás lehetőségek jelentek meg a rhinológiában és az onkológiában is. A digitalizáció fejlődésével megjelentek telefonos applikációk, melyek a betegnek, és az orvosnak is segítséget nyújthatnak. 

A másik téma nem kevésbé fontos, mind a háziorvos, házi gyermekorvos munkatársak, mind a szakrendelőkben (is) dolgozó kollégák számára. Az egyes betegségcsoportokra lebontva tárgyaljuk a háziorvosi, illetve szakrendelésen dolgozók kompetenciáit, lehetőségeit és feladatait, a progresszivitási szinteket. Mikor kell a háziorvosnak, házi gyermekorvosnak szakorvoshoz küldeni a felső légúti fertőzésben, sinusitisben szenvedő beteget. Mikor merül fel a szövődmény gyanúja, mely miatt a beteget sürgősséggel kórházba kell küldeni. Ki gondozza a műtéten már átesett cholesteatomás betegeket, és hogyan? Ki, hogyan, és milyen gyakorisággal ellenőrizze egy onkológiai beteg állapotát, vagy akár egy jóindulatú gégeműtéten átesett beteg állapotát. Ki gondozza a krónikusan szédülő beteget, mi a háziorvos, és a szakrendelő feladata, mikor kell a szakambulanciára küldeni? Milyen tanácsokkal lássa el a beteget a betegségét illetően, mivel ezen esetekben a beteg megfelelő edukációja könnyebbé teheti a beteg (és a kezelőorvos) életét. 

A korábbi gyakorlattól eltérően nem választottuk szét élesen a két fő témakört, inkább a logikai sorrendet követjük: innovációk a kezelésben, utána a beteg tartós gondozásának kérdései. 

Bízom abban, hogy a szakmai és szellemi táplálék mellett, a kellemes környezet, a Margit sziget szépsége, a finom ételek és italok felejthetetlen élménnyé teszik majd ezt az immár hagyományos rendezvényt az Önök számára!



Dr. Tamás László
egyetemi tanár
Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika