A májusi eső aranyat ér tartja a mondás. Néha az esőt nem szeretjük, mégis nyomában kivirágzik rét, megjelenik a távolban a szivárvány. Az idei konferencia során a víz és annak áldásos hatásai köré szerveződik az egyik előadás blokk, ezen belül az egyik visszatérő kérdéskör a fürdetés problémája.
Égető probléma a gyermekkori STD, különösen ijesztően magas a friss syphilises esetek száma. A betegek első alkalommal a háziorvosnál jelentkeznek, gyakran sokára jutnak el szakorvosi vizsgálatra. Ekkor sem biztos, hogy a diagnózis felállításra kerül, mert a tüneteket ebben az életkorban nehezen ismerik fel a kollégák. Gyermekkorban nem gondolnak rá, PEDIG SAJNOS KELL!! A kapott leleteket nem mindig jól értékelik, vagy nem jó, legalábbis nem informatív laboratóriumi vizsgálatokat rendelnek el. Ezért fontos újból áttekinteni a legfontosabb tanulságokat egy-egy érdekes esettel alátámasztva. Azt se gondolja senki, hogy a magánrendelőket elkerülik az ilyen esetek!!! Parázs vitára számítunk, mindamellett érdekes, olykor megmosolyogtató / szomorú tanulságokat vonhatunk le a friss eseteink ismertetése kapcsán. A gyermekkori syphilis és gonorrhoea kivizsgálási és kezelési algoritmusát tekinthetjük át.
Korábbi konferenciákon beharangozott és vitát felvető téma az anyajegyek eltávolításának időzítése, az eltávolítás szempontjai. Fontos a hiteket – tévhiteket eloszlatni. A jelenleg érvényben lévő európai vezérfonalak jól meghatározott támpontot nyújtanak ebben a témakörben is. A bőrgyógyász mellett az eltávolítást végző plasztikai sebész véleményét is hallhatjuk, érdekes eseteinkkel színezzük a vitát és megszólal az onkológus is, aki rávilágít, hogy közös eseteink milyen fontos tanulságokkal szolgálnak.
Számos infekció közül az idei év során elsősorban a mycosisok száma emelkedett nagymértékben, főleg a birkózó gyermekek körében. Mit tehetünk egy szorult helyzetben? A környezeti hatások következtében a virális járványok és a bakteriális fertőzések szezonalitása is változott, érdekes ezeket is észrevenni, követni.
A perioralis dermatitisek differenciál diagnosztikája, a kezelés buktatói örökzöld témák, a gasztroenterológiai betegségek és bőrtünetek közötti összefüggések újdonságai, valamint a bőr és lélek kapcsolata egy-egy előadás keretében szintén aktuális problémákat boncolgat.
Az egyes esetek ismertetése akkor a legérdekesebb, ha a hallgatóság próbára teheti a saját tudását. Interaktív esetismertetések során többet tanulunk, érdekesebb, izgalmasabb tanulságosabb és egyben szórakoztatóbb is. A legtöbb helyes választ adók között értékes díj kerül átadásra.
Sok-sok munkával készül a Gyermekbőrgyógyászat könyv, melynek bemutatójára is sor kerül.
A 2018-as év júniusában Londonban megrendezésre kerülő ESPD konferencia korai regisztrációja február 28-áig tart, a gyermekbőrgyógyászat iránt érdeklődők számára fontos információ.
A rezidens kollégák figyelmébe ajánlom a 2018 novemberében a Heim Pál Kórházban megrendezésre kerülő Gyermekbőrgyógyászati haladó kurzust (Avanced Fostering Course of Pediatric Dermatology). A gyermekbőrgyógyászat legnagyobb nevei köztartozó Happle, Gelmetti, Grimalt, vanGysel professzorok mellett az osztály munkatársai, valamint élő betegbemutatás színesíti a programot, az EADV honlapján keresztül lehet jelentkezni, korlátozott számban.
Az idei „Gyermekbőr-Barát Konferencia” ismét sok meglepetést tartogat, szeretettel várjuk a téma iránt érdeklődő bőrgyógyász, gyermekgyógyász kollégákat, a rezidenseket, szakdolgozókat, valamint a téma iránt érdeklődő cégeket.
Prof. Dr. Szalai Zsuzsanna osztályvezető főorvos Heim Pál Gyermekkórház |