Meghívó

Kedves Kollégák!

A pszichiátriai betegségek és kórállapotok a népegészségügy érdeklődésének előterébe kerültek. A háziorvosok, családorvosok, szomatikus betegségekkel foglalkozó kollégák egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy rendelésükön olyan pszichés, pszichoszomatikus, pszichoszociális problémákkal jelennek meg a páciensek és családjaik, melyek felismeréséhez, megoldásához, gondozásához nem rendelkeznek megfelelő ismerettel, terápiás eszköztárral. A krónikus szomatikus betegséggel gondozott páciensek kezelőorvosai is sokszor tehetetlennek érzik magukat a fellépő pszichés problémák, kommunikációs nehézségek, valamint a beteg és a hozzátartozók együttműködésének hiánya következtében.

A Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája (HOPPA) továbbképző tanfolyam egyedülálló módon a test és lélek párbeszédét igyekszik megteremteni, tudományos keretek között. 

A HOPPA célja az, hogy segítse a kollégákat a pszichiátriai, pszichoszomatikus, pszichoszociális kórállapotokkal kapcsolatos legújabb ismeretek megszerzésében, illetve segítse a szakmák közti párbeszédet és együttgondolkodást. 

Már az előző konferenciákon is érezhető volt a téma iránti nagyfokú érdeklődés, tavaly több, mint  közel 400 regisztrált résztvevő volt jelen. A jelenlevők a konferencia szakmai programját és a szervezést 9,89/10 pont értékelték. Ez a kiváló értékelés, valamint a résztevők lelkesedése, motiváltsága és JELENléte nagyon inspiráló. Őszintén remélem idén is sikerült olyan programot összeállítani, mely felkeltheti az Ön érdeklődését is. 

Az alapellátásban és a szomatikus osztályokon/rendelőkben dolgozó kollégák szerepe jelentős a pszichiátriai betegek mielőbbi kiszűrésében és abban, hogy a betegek késlekedés nélkül szakellátásba jussanak. A prevencióban kiemelten fontos a mentális egészséget veszélyeztető kockázati tényezőkkel kapcsolatos tanácsadói tevékenységük, valamint a fokozottan veszélyeztetett emberek, lakossági csoportok kiemelt figyelemmel kísérése, szűrése. A háziorvosok igen fontos résztvevői lehetnek a pszichoszociális rehabilitációnak is a családdal való szoros együttműködésük, a beteggel kialakított hosszú távú jó kapcsolatuk és a páciensre vonatkozó sokrétű ismereteik következtében. 

Hiányt pótló továbbképző tanfolyamunk igen aktuális, mert bár a főbb mentális zavarok hazai előfordulása a felmérések szerint többé-kevésbé megegyezik az európai adatokkal, néhány betegség tekintetében azonban az európai átlagnál kedvezőtlenebb a magyarországi helyzet, ilyenek a depresszió, a kóros alkoholhasználat, a bipoláris betegség és a befejezett öngyilkosságok magas száma. Mindezek alapján a hazai lakosság mentális egészségi állapota az európai országok döntő többségével összehasonlítva rosszabbnak minősíthető. És nem csak a mentális állapotunk rosszabb, hanem a stresszel és életmóddal összefüggő betegségek (pl. szív-és érrendszeri, onkológiai és mozgásszervi betegségek) emelkedő száma is riasztó. Együttgondolkodásra és tettre ösztönöz.

Az idei Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája tovább-képző tanfolyamon is több olyan témát érintünk, melyet az előző évben kértek a résztvevők. Így idén kiemelten foglalkozunk  a szexuális medicinával, az affektív zavarokkal, a korai pszichózissal és a kényszerbetegséggel. Ezen kívül számos érdekesés legújabb ismereteket tartalmazó előadással gazdagodhatnak a stressz okozta pszichiátriai zavarokkal, az alvászavarokkal kapcsolatban, valamint a bőrgyógyászati betegségek és mentális kórállapotok kapcsolatáról is fogunk hallani. Beszélünk a gyermekkorban kezdődő kórképek, úgy mint az autizmus és figyelemhiányos hiperaktivitászavar felnőttkori megjelenéséről, illetve tapasztalati szakértő segítségével  könnyebben megérthetjük majd az autizmussal élő pácienseink belső világát. Két éve a női szerepekről, szerep-elvárásokról beszéltünk, tavaly a férfi szerep és szerepelvárások volt a témánk, idén a párkapcsolatok életciklusaival, elakadásaival és fejlődésével foglalkozunk. Ismét lesz szó igazságügyi és jogi ismeretekről, érdekes és tanulságos esetekre számíthatunk. 

A kollégák pszichiátria betegségekkel kapcsolatos ismereteinek növelésén túl érdemes azonban kicsit mindannyiunknak magunkra is figyelnünk. Mi gyógyítók, segítők is egyre fáradtabban, egyre kimerültebben gyakoroljuk megnehezített hivatásunkat. Beszéljünk tehát a kreativitásról, a költészetről!
A kiválónak ígérkező és a résztvevők kompetenciáját növelő szakmai program mellett a kongresszus hangulata, a Convention Kft. remek szervezése, a relaxációnak teret adó helyszín, a kulturális program mind az Önök töltekezését, kikapcsolódását szolgálja.  


A rendszeresen visszatérő kollégák mellett szeretnénk részvételre hívni a fiatalabb, kisgyermekes kollégákat is. Azért, hogy oldjuk a család és/vagy karrier konfliktust, a HOPPA kongresszus teljes időtartama alatt gyermekfelügyeletet, gyermekprogramokat biztosítunk a résztvevő kollégák gyermekei számára.

A Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája Magyarország első családbarát orvostovábbképző konferenciája. 

Őszintén remélem, hogy tanfolyamunk résztvevői között üdvözölhetjük, s az itt megszerzett ismereteket hasznosítani tudja a betegek gyógyításában, valamint saját testi-lelki egészségének megőrzésében.



Dr. Pászthy Bea Ph.D.
a kongresszus alapítója és elnöke, egyetemi docens;
gyermekorvos, gyermekpszichiáter, klinikai farmakológus,
felnőtt, serdülő és gyermek pszichoterapeuta szakorvos,
Semmelweis Egyetem I. Gyermekgyógyászati Klinika