A pszichiátriai betegségek és kórállapotok a népegészségügy érdeklődésének előterébe kerültek. A háziorvosok, családorvosok egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy rendelésükön olyan pszichés, pszichoszomatikus, pszichoszociális problémákkal jelennek meg a páciensek és családjaik, melyek felismeréséhez, megoldásához, gondozásához nem rendelkeznek megfelelő ismerettel, terápiás eszköztárral. A krónikus szomatikus betegséggel gondozott páciensek kezelőorvosai is sokszor tehetetlennek érzik magukat a fellépő pszichés problémák, kommunikációs nehézségek, valamint a beteg és a hozzátartozók együttműködésének hiánya következtében.
Immáron tíz éve szervezem a „Gyakorlati Gyermekpszichiátria Gyermekorvosoknak és Gyermekekkel Foglalkozó Szakembereknek” akkreditált továbbképzést, amelyet azóta is nagy érdeklődés övez. A konferencia sikerén és tapasztalatain felbuzdulva, a felnőtt ellátásban dolgozó háziorvos barátaim bátorítására 2015 márciusában először szerveztük meg a Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája (HOPPA) akkreditált továbbképzést a Convention Kft-vel karöltve.
Már az első konferencián 350 kolléga vett részt, mely mutatja a téma iránti nagyfokú érdeklődést. A továbbképzés utolsó napján visszajelzést kértünk a szakmai programról és a szervezésről. A 350 résztvevőből 302 fő töltötte ki az értékelőlapot, mely önmagában is jelzi a kollégák motiváltságát. Ennek alapján a résztvevők a kongresszus szakmai programját 9,78/10 pont értékelték, a szervezést 9,72 pontra, s arra a kérdésre, hogy „Mennyire ajánlaná A HOPPA továbbképző tanfolyamot kollégáinak?” a résztvevők 9,76 átlagpontszámmal válaszoltak. Ez a kiváló értékelés, valamint a résztevők lelkesedése, motiváltsága és JELENléte nagyon inspiráló, tehát folytatjuk!
Folytatjuk azért is, mert alapellátásban dolgozó kollégák szerepe rendkívül jelentős a pszichiátriai betegek mielőbbi kiszűrésében és abban, hogy a betegek késlekedés nélkül szakellátásba jussanak. A prevencióban kiemelten fontos a mentális egészséget veszélyeztető kockázati tényezőkkel kapcsolatos tanácsadói tevékenységük, valamint a fokozottan veszélyeztetett emberek, lakossági csoportok kiemelt figyelemmel kísérése, szűrése. A háziorvosok igen fontos résztvevői lehetnek a pszichoszociális rehabilitációnak is a családdal való szoros együttműködésük, a beteggel kialakított hosszú távú jó kapcsolatuk és a páciensre vonatkozó sokrétű ismereteik következtében.
A HOPPA továbbképző tanfolyamunk célja az, hogy segítse a háziorvos kollégákat a pszichiátriai, pszichoszomatikus, pszichoszociális kórállapotokkal kapcsolatos legújabb ismeretek megszerzésében, illetve segítse a szakmák közti párbeszédet és együttgondolkodást.
Hiányt pótló továbbképző tanfolyamunk sajnos igen aktuális, mert bár a főbb mentális zavarok hazai előfordulása a felmérések szerint többé-kevésbé megegyezik az európai adatokkal, néhány betegség tekintetében azonban az európai átlagnál kedvezőtlenebb a helyzetünk, ilyenek a depresszió, a kóros alkoholhasználat, a bipoláris betegség és a befejezett öngyilkosságok magas száma. Mindezek alapján a hazai lakosság mentális egészségi állapota az európai országok döntő többségével összehasonlítva rosszabbnak minősíthető.
A súlyos mentális zavarok az átlagoshoz képest 10-20 évvel csökkentik a betegek várható élettartamát. E betegek magasabb halandósága mögött az öngyilkosságon túl a kardiovaszkuláris betegségek, a diabétesz, az elhízás és szövődményei állnak vezető helyeken. A kezeletlen pszichiátriai betegeknél az átlag populációhoz mérve jelentősen gyakrabban gordul elő alkohol abúzus, kóros szerhasználat.
A Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája második konferenciáján több olyan témát is érintünk, melyet az előző évben kértek a résztvevők. Így idén kiemelten foglalkozunk az addikciókkal. Ezen kívül számos érdekes és legújabb ismereteket tartalmazó előadással gazdagodhatnak az internettel kapcsolatos pathológiákkal, az obesitás lelki tényezőivel, a stresszkezeléssel, az alvászavarokkal, a testképzavarokkal és a traumafeldolgozással kapcsolatban. Beszélünk a háziorvosok szerepéről az öngyilkosság megelőzésében és a női szerepekről, szerepelvárásokról. Ismét lesz szó igazságügyi és jogi ismeretekről és közkívánatra, új aspektusból beszélünk és az orvos-beteg találkozást megkönnyítő kommunikációs stratégiákról is.
A kollégák pszichiátria betegségekkel kapcsolatos ismereteinek növelésén túl érdemes azonban kicsit mindannyiunknak magunkra is figyelnünk. Mi gyógyítók, segítők is egyre fáradtabban, egyre kimerültebben gyakoroljuk megnehezített hivatásunkat. Ilyen körülmények között a stressz következményeinek, a betegségek és a kiégés szindróma kialakulásának jelentősen megnő a veszélye. Idén először szervezünk a résztvevők számára a kongresszus előtti napon KIÉGÉS ELLENI TRÉNINGET melyre minden kedves kollégát szeretettel várunk. A tréning célja a kiégés tüneteinek és kialakulásának megértése mellett a megelőzés és leküzdés lehetőségeinek megismerése, melyhez az elméleti ismeretek mellett gyakorlati útmutatást is kapnak a résztvevők. A díjmentes részvétel feltétele a regisztráció.
A kiválónak ígérkező és a résztvevők kompetenciáját növelő szakmai program mellett a kongresszus hangulata, a Convention Kft. remek szervezése, a helyszín, a kulturális program mind az Önök töltekezését, kikapcsolódását szolgálja.
Őszintén remélem, hogy tanfolyamunk résztvevői között üdvözölhetjük, s az itt megszerzett ismereteket hasznosítani tudja a betegek gyógyításában, valamint saját testi-lelki egészségének megőrzésében.
Dr. Pászthy Bea Ph.D.
egyetemi docens
gyermekorvos, gyermekpszichiáter, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Semmelweis Egyetem, I. Gyermekgyógyászati Klinika