Meghívó

Kedves hűséges HOPPA Résztvevők és Előadók, kedves leendő Vendégeink!
Kedves Kollégák, kedves Barátaim!

Immáron tizenegy éve töretlen lelkesedéssel és tudásvággyal érkeznek a kollégák az ország minden tájáról február idusán Siófokra, a Hotel Azúrba a HÁZIORVOSOK PSZICHIÁTRIAI ÉS PSZICHOSZOMATIKUS AKADÉMIÁJA (közkedvelt nevén HOPPA, ejtsd HOPPÁ!) továbbképző tanfolyamunkra. 

A tavalyi 682 résztvevőből 99 kolléga egy évtizeden keresztül minden februárban részt vett a HOPPÁ-n. „A HOPPA továbbképző tanfolyam különlegessége az együttlét, az együtt gondolkodás, a szakmai közösségi élmény, a HOPPA-közösség. Jó ehhez a közösséghez tartozni” fogalmazta meg egyikük. 

Tehát, ha február, akkor ismét HOPPA! Nagy szeretettel készülünk a 2025. évi rendezvényünkre, az évi rendes találkozásunkra. 

A HOPPA tizenegy „életévében” nagyot változott a világ. A mentális kórállapotok és pszichiátriai betegségek a jóléti társadalmak egészségügyének előterébe kerültek, hisz a poszt-covid érában jelentősen megnőtt a mentális problémák miatt segítséget kérő fiatal és felnőttkorú betegek száma. A Világbank az idei évben publikált kockázati elemzésében, a fiatal generáció kiábrándultságát és mentális egészségének romlását a világ gazdasági fejlődésének legjelentősebb kockázati tényezői között említi. Azonban nem volt ez mindig így. A mentális egészség évtizedeken keresztül elhanyagolt téma volt a fogyasztói társadalmakban, s különösen hazánkban. A HOPPA konferenciát tizenegy évvel ezelőtt éppen azért indítottam el, hogy fókuszba kerüljön a mentális egészség, a betegségek biopszichoszociális értelmezése, illetve segítse a háziorvos kollégákat a pszichiátriai, pszichoszomatikus, pszichoszociális kórállapotokkal kapcsolatos legújabb ismeretek megszerzésében, valamint előmozdítsa a szakmák közti párbeszédet és együttgondolkodást. A test és lélek párbeszédét. Az elmúlt években egyre több szakorvos kolléga érkezett különböző szakterületekről, így a Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája alcímébe felkerült: “nem csak háziorvosoknak”. 

A hazai lakosság mentális egészségi állapota az európai országok döntő többségével összehasonlítva rosszabbnak minősíthető. És nem csak a mentális állapotunk rosszabb, hanem a stresszel és életmóddal összefüggő betegségek (pl. elhízás, szív-és érrendszeri, onkológiai és mozgásszervi betegségek) emelkedő száma is riasztó. Ez együttgondolkozásra és tettre ösztönöz.

Az évről évre résztvevő kollégák tudásvágya, lelkesedése, motiváltsága és valódi JELEN léte nagyon inspiráló. Igyekeztünk idén is olyan programot összeállítani, mely felkeltheti az Ön érdeklődését is. 

Az idei továbbképző tanfolyamunkon kiemelten foglalkozunk olyan kurrens témákkal, mint a túlsúly és elhízás biopszichoszociális értelmezése és a komplex terápia lehetőségei. Kurrens előadásokkal gazdagodhatnak a szorongás, a depresszió és demencia témaköréből, különös tekintettel a prevenció lehetőségeire. Visszatérő témáink új köntösben a funkcionális fájdalmak, a migrén, a krónikus fájdalom szindróma. Gyakorlati tudást szeretnénk átadni a stresszkezelés témaköréből magunk és betegeink megsegítésére. Az elmúlt években több előadásban hallhatunk az alacsony intenzitású pszichológiai intervenciókról, mely a háziorvosi rendelőkben végezhető terápiás beavatkozás, és jelentős szerepe lehet bizonyos népbetegségek leküzdésében. E szellemben idén az onkológiai betegek pszichoterápiás vezetéséről beszélünk, illetve a háziorvosok eszköztárát szeretnénk gazdagítani alacsony intenzitású pszichológiai technikákkal. Együtt gondolkozhatunk majd a módosult tudatállapotokról, valamint izgalmas sürgősségi eseteket hallhatunk egy mentőorvos praxisából. Idén először lesz előadás a felnőtt- és gyermekkori ADHD-ról, és újabb ismeretekkel gyarapodhatunk a szociális média és függőség, valamint a fiatalok média használatának hosszútávú következményei témakörökből. 

Az előadások során a fő irányvonal egy-egy téma több oldalról való megközelítése, a hallgatóság bevonása a szakmai párbeszédbe. Remélem a kollégák a konferencia szüneteiben és közös vacsorák idején is tudnak egymással szót váltani, egymást gazdagítani. 

A HOPPA-résztvevők szakmai kompetenciájának növelésén túl érdemes azonban mindannyiunknak magunkra is figyelnünk. Mi gyógyítók, segítők is egyre fáradtabban, egyre kimerültebben gyakoroljuk megnehezített hivatásunkat. Ilyen körülmények között a stressz következményeinek, a betegségek és a kiégés szindróma kialakulásának is jelentősen megnő a veszélye. Beszélünk erről is, illetve a megelőzés lehetőségeiről. Ki gyógyítja a gyógyítót?

A kiválónak ígérkező szakmai program mellett a kongresszus hangulata, a Convention Budapest Kft. remek szervezése, a relaxációnak és sportolásnak teret adó helyszín, a kulturális program mind az Önök töltekezését, kikapcsolódását szolgálja. 

Őszintén remélem, hogy tanfolyamunk résztvevői között üdvözölhetjük, s az itt megszerzett ismereteket hasznosítani tudja a betegek gyógyításában, valamint saját testi-lelki egészségének megőrzésében.


Szeretettel várom a találkozást:

Dr. Pászthy Bea PhD
a kongresszus alapítója és elnöke, egyetemi docens
Semmelweis Egyetem, Gyermekgyógyászati Klinika