Beköszöntő

TISZTELT KOLLÉGÁK!  KEDVES BARÁTAINK! 

Nagyon sok szeretettel és tisztelettel szeretnénk meghívni Önöket  „A bőrgyógyászat neonatológiai aspektusai” címen, 2015. május 8-9. között megrendezésre kerülő tudományos kongresszusunkra. Magyarországon és a nemzetközi tudományos életben is rendhagyó és egyedülálló módon szeretnénk egy olyan tudományos összejövetelt szervezni, ahol a bőrgyógyászok, gyermekbőrgyógyászok, neonato-lógusok, gyermekorvosok, klinikai genetikusok, klinikai gyógyszerészek, védőnők, valamint az újszülött ellátásban részt vevő szakdolgozók együttes részvételével tekintjük át az újszülöttkorban előforduló gyakori, vagy éppen kifejezetten ritka bőrgyógyászati betegségeket.

Optimális körülmények között az emberi szervek, szervrendszerek kifejlődéséhez 9 hónap szükséges. A születést követő első, négy hetes időszak alatt következik be a méhen kívüli élethez történő, folyamatos és fokozatos aktív adaptáció. Az újszülöttkorban előforduló bőrgyógyászati jelenségek, betegségek meglehetősen széles skálán mozognak. Az érett, egészséges újszülöttek jelentős hányadánál figyelhetünk meg átmeneti, benignus, speciális bőrgyógyászati kezelést nem igénylő ún. „születési jegyeket”. Sajnálatos módon Magyarországon, éppúgy, mint a világ számos országában azonban az újszülöttek jelentős hányada hosszabb-rövidebb ideig intenzív ellátást igényel élete első időszakában. A koraszülött intenzív ellátás során nem csak a tüdő, az agy és egyéb belső szervek fejletlensége jelent problémát, hanem a bőr éretlenségének is számos klinikai következménye van.

A súlyos, szisztémás fertőzések, a folyadék-elektrolit háztartás egyensúlyának felborulása, a termoreguláció zavarai mind-mind fontos meghatározói az újszülöttkori morbiditásnak és mortalitásnak; ezen problémák jelentős része a bőr anatómiai és élettani éretlenségével áll szoros összefüggésben. A koraszülöttekben lényegesen gyakrabban előforduló belgyógyászati betegségek, fejlődési rendellenességek, az immunrendszer éretlensége, a nélkülözhetetlen és életmentő diagnosztikus és terápiás beavatkozásokat követően kialakuló iatrogén ártalmak tovább komplikálják a klinikai képet, változatos bőrgyógyászati manifesztációkkal kísérve. A súlyos elszarusodási zavarokkal, illetve a hólyagképződéssel járó genodermatózisok kezelése ugyancsak speciális jártasságot igényel, ezen kórképek esetében rendkívül fontos hangsúlyozni a prenatális diagnosztika jelentőségét. Számos örökletes és egyéb kongenitális bőrgyógyászati betegség hosszú távú, akár egész életen át tartó gondozást igényel. 
A bőrgyógyászatban és a neonatológiában, éppúgy, mint az orvoslás valamennyi területén nagyon fontos az együtt-gondolkodás. A globális szemlélet kialakításának és megerősítésnek kiváló lehetőséget nyújt egy olyan szakmai fórum, ahol a betegségek klinikuma, diagnózisa és terápiája a szakma különböző területein dolgozó szakemberek megvilágításában kerül bemutatásra.

Kiváló szakemberek fogadták el meghívásunkat, felkérésünket a tudományos előadások megtartására. Szakértelmük, a gyermekgyó-gyászat és a bőrgyógyászat területén végzett kiemelkedő munkájuk garanciát ad a magas színvonalú kongresszus megrendezéséhez.

Nagyon sok szeretettel várunk minden kedves kollégát, érdeklődő szakembert 2015 májusában, a gyönyörű, napfényes Szegeden.



Dr. med. habil. Csoma Zsanett Renáta Ph.D.
a konferencia elnöke,  szervezője