Köszöntő

LEHETŐSÉGEINK ÉS KORLÁTAINK

A továbbképzés fő gondolata arra utal, hogy az emberiségnek és azt őt szolgáló orvostudománynak meg kell ismerni helyét az élővilág bonyolult rendszerében, és el kell fogadnia lehetőségeit és korlátait. 
Számtalan példa van arra, milyen káros következménye van annak, ha erőszakkal megváltoztatjuk a természet egyensúlyát. Új kórokozók terjednek át az állatvilágból az emberre, a visszaszorított vírusok, baktériumok helyett virulensebb, rezisztensebb mikróbák törnek előre.

Az invazív szúnyogok és a kullancsok élőhelye egyre kiterjedtebb, növelve az általuk átvihető fertőzések kockázatát.
Ennek kapcsán hallunk a Zika vírus járvány aktuális helyzetéről és a kullancs-encephalitis vírus terjedéséről. Szó lesz az Ebola visszatérését megelőző erőfeszítésekről és a sárgaláz előretöréséről. A WHO célkitűzése a humán veszettség eradikálása. A megvalósítás nem egyszerű, hiszen a vadon élő állatokban folyamatosan jelen van a vírus. 

Állatorvos, epidemiológus és klinikus összefoglaló előadásaiból megtudjuk, milyen feltételekkel lehet sikert elérni ezen a területen.

Gyakorló orvosok számára is hasznos információt szolgálhat az ECDC (European Centre of Disease Prevention and Control) naponta frissített járványügyi jelentése. A tömegrendezvényekre való felkészülés és a járványügyi utánkövetés új és tanulságos ismeretekkel szolgálhat. A veleszületett és szerzett immunitást jelentősen befolyásolják a terhesség alatti események és az újszülött érettsége. Külön tárgyaljuk az egészséges újszülöttek és a külön a 28. gesztációs hétnél korábban születettek immunológiai sajátosságát és az ebből adódó ideális immunizálást.

Szokásosan, az elmúlt évben jelentett oltást követő nemkívánatos eseményeiből is kiválogatjuk a legérdekesebbeket. Nem ok-okozati, hanem időbeli összefüggés lehet az oltások és néhány ritka betegség tüneteinek jelentkezése, vagy a hirtelen bölcsőhalál és az oltások között. Ez utóbbiról sürgősségi gyermek ellátásban járatos szakember fog előadást tartani.

Harmadik éve rendszeres vakcinológia képzést tart a Családorvosi Tanszék. A felnőttek oltásával kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokról és problémákról a tanszék munkatársától hallunk előadást. Az átoltottság javítására törvényes lehetőséget biztosít az, ha megfelelően felkészített egészségügyi szakápoló is olt. Kitekintünk a környező országokba, ahol az oltás-ellenesség és az oltóanyag hiánya miatt a morbilli és a diftéria is halálos áldozatokat követel.

A gyermekkori oltási könyv elvesztése, költözés, külföldre telepedés sokak számára hasznossá teheti a „Mond meg mikor születtél, megmondom, milyen oltást kaphattál” c. programot. Ennek tesztelése 2017 áprilisára befejeződik és mindenki számára elérhetővé válik. A 2015. évi továbbképzésen felmerült az az igény, hogy az iskolai védőoltásokkal kapcsolatban az oltandók jobb tájékoztatása segítené az iskolaorvosok munkáját. Az iskolai oltások külföldi gyakorlatáról, saját tapasztalat alapján hallunk előadást. A szepszissel kapcsolatos újabb ismeretekről infektológus fog beszámolni. Lesz orvostörténeti előadás, újraélesztési gyakorlat és meglepetés: játszóház „komoly” orvosoknak
A tavaly sikeresnek bizonyuló félnapos bevezető program idén a kommunikációról szól. A SOTE Magatartástudományi Intézetének munkatársa felvezető előadást tart a jó orvos-pácines kapcsolat gyakorlati alapjairól és a legkényesebb helyzetekről. Ezt követően megelevenednek az előadások, és a kollégák szerepjátszásával, együtt találjuk ki a jó megoldásokat.

A tervezett programon kívül várjuk a kollégák bejelentett előadásait, hogy még érdekesebb és színesebb legyen a 23. Országos Védőoltási Továbbképző Tanfolyam.

Találkozzunk 2017. április 20-22.-én Balatonfüreden!


Dr. Jelenik Zsuzsanna
a Tudományos és Szervező Bizottság elnöke